Ruský oligarcha slíbil poslat Ukrajině výtěžek z prodeje FC Chelsea.
BRATISLAVA. V posledních letech se mezi miliardáři rozmohlo investování do sportu. Primárně do fotbalu. Prvními pohnutkami mohla být vášeň, postupně se však z toho stal byznys.
Jedním z prvních, kdo odstartoval éru kupování fotbalových klubů ve velkých evropských ligách, je ruský oligarcha Roman Abramovič.
Když v roce 2003 kupoval FC Chelsea, zaplatil za stoprocentní podíl v klubu 140 milionů liber. Tehdy to působilo jako rozmar. Miliony z ropného byznysu si chce pořídit fotbalové trofeje.
„Chci zábavu, úspěchy a trofeje,“ říkal tehdy.
Velkými investicemi z průměrného anglického klubu vybudoval jeden z nejsilnějších v Evropě.
Za 19 let vyhrála Chelsea 18 velkých trofejí, pětkrát získala titul v Premier League, dvakrát Ligu mistrů a dvakrát Pohár UEFA.
Ve středu večer Abramovič potvrdil, že Chelsea je k prodeji.
Zbavuje se majetku
„Bylo to pro mě velmi těžké rozhodnutí a velmi nerad se loučím s klubem tímto způsobem. Nicméně věřím, že je to v nejlepším zájmu klubu,“ uvedl Abramovič v prohlášení.
Premier League vyjádří podporu. Kapitáni budou mít pásky v ukrajinských barvách
Oligarcha měl od poloviny devadesátých let blízko k prezidentovi Borisovi Jelcinovi a později ik Vladimiru Putinovi. Právě kvůli kontaktům na ruskou politiku jednomu z nejbohatších ruských podnikatelů hrozí zařazení na sankční seznam.
Je spíše překvapením, že dosud se tak nestalo a ve Velké Británii se o tom diskutuje.
Abramovič od vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajině začal prodávat svůj majetek v Británii a snaží se jej přesouvat tak, aby případným sankcím unikl. K prodeji je jeho vilu v Kensington Palace Gagdens i další nemovitosti v Británii. Ze stejného důvodu je k prodeji i jeho fotbalová vášeň – Chelsea.
Už první den po ruské invazi se britský labouristický poslanec Chris Bryant vyjádřil, že Abramovič by neměl vlastnit Chelsea. Vyzýval ho, aby veřejně odsoudil kroky ruského prezidenta.
Abramovič zůstal zticha.