10.2 C
Brno
Sobota, 3 června, 2023
DomůSportSport nemůže být bezpečný, dokud neznáme stav srdce

Sport nemůže být bezpečný, dokud neznáme stav srdce

Sport nemůže být bezpečný, dokud neznáme zdravotní stav srdce
Pohybové aktivity získávají, chválabohu, na popularitě, uvědomujeme si jejich nezbytnost pro pevné zdraví a dobrou kvalitu života. Avšak i sportovat je třeba s rozumem a po zvážení svého zdravotního stavu.

Pokud se ačkoli s těmi nejlepšími úmysly bezhlavě vrhneme do fyzické aktivity, aniž bychom znali a zohlednili svůj aktuální zdravotní stav, zvláště zdravotní stav srdce, můžeme si i poškodit. Potom nás překvapuje, když se dozvídáme, že mladý, trénovaný sportovec náhle zemřel… Opravdu jde o nepředvídatelnou smrt nebo spíše o důsledek zanedbání nezbytných podrobných vyšetření funkcí srdce, během kterých by mohly vyjít najevo případné srdeční arytmie? Více se dozvíte v rozhovoru s kardiologem MUDr. Petrem Hanákem, kde mluví o skrytých arytmiích a jejich případných následcích.

Měsíčník Magazín zdraví je přítelem celé rodiny. Přináší různá zajímavá témata, důležité a užitečné informace ze světa zdraví a zdravé životosprávy. Ani v březnovém čísle nechybí mimo jiné oblíbené pravidelné rubriky, křížovka, užitečné rady a tipy populárního šéfkuchaře Jaroslava Žídeka či poradna pediatričky.

Magazín zdraví naleznete již iv pobočkách České pošty.
Nejvýhodnější je však předplatit si ho na celý rok. Nejenže budete časopis pravidelně nacházet ve schránce, ale na předplatném také ušetříte!
Každý předplatitel získá k ročnímu předplatnému opět skvělý dárek. Tentokrát knihu CHUŤ od hvězdného šéfkuchaře Yotama Ottolenghiho a Ixty Belfrageové. Originální kuchařská kniha přináší revoluční přístup k přípravě jídel ze zeleniny se zaměřením na chuť.

KOUPIT

Co najdete v březnovém vydání Magazínu zdraví:
Proč je důležité číst příbalové letáky?
Najdete je v každém balení léků, u mnoha pacientů však směřují nepřečtené rovnou do koše. Ze zákona musí každý registrovaný lék obsahovat příbalovou informaci, takzvaný příbalový leták. Nejde přitom o zbytečnou povinnost – informace uvedené v tomto letáku totiž mohou být pro pacienta zásadní. PharmDr. Miroslava Snopková, PhD., druhá viceprezidentka Slovenské lékárnické komory kromě mnoha jiných informací vysvětluje, že „obsahem je účel použití léku, informace, které by měl pacient znát ještě před použitím léku, používání nebo dávkování léku, možné vedlejší účinky, uchovávání a jiné informace , například velikost balení a kdo je držitelem rozhodnutí o registraci.“

Lék pro malé epileptiky
Na Slovensku trpí epilepsií přibližně 70 tisíc lidí, asi dvě třetiny z nich jsou děti. Právě dětský věk do jednoho roku je nejčastějším obdobím diagnostiky epilepsie. Druhý nejčastější výskyt zachycují lékaři u seniorů nad 75 let. Větší část potvrzených epileptiků však tvoří právě děti. Podle statistik asi 5 procent dětí překoná v životě alespoň jeden epileptický záchvat. To však ještě automaticky neznamená, že mají epilepsii. Epilepsii se říká také nemoc mnoha tváří, nemusí se manifestovat jen typickými záchvaty, ty mohou mít mnoho podob. O tom, co všechno by si rodiče měli všímat, co všechno je součástí vyšetření, jaké jsou možnosti léčby včetně nového léku io jeho výhodách, hovoří dětská neuroložka MUDr. Jana Chamilová z Bardějova.

Obezita a covid-19
Pacienti s obezitou a dalšími přidruženými onemocněními se v době pandemie COVID-19 stali nejohroženější skupinou obyvatelstva. Podle studie slovenských analytiků je na Slovensku každý šestý dospívající obézní a za posledních dvacet let se zdvojnásobila také spotřeba cukru na obyvatele. Obezita je nejen samostatnou chorobnou jednotkou, ale také závažným rizikovým faktorem mnoha onemocnění, covid-19 nevyjímaje.

Prostata versus hyperaktivní měchýř
Zvětšená prostata i hyperaktivní močový měchýř patří mezi poměrně časté diagnózy. Pacienti si je však mohou také splést, což může vést
k nesprávné samoléčbě, protože oba problémy patří do kategorie těch, o kterých pacienti poměrně neradi mluví. Preventivní prohlídky u urologů, kteří mohou jeden i druhý problém rozlišit, patří navíc u mužů k nejméně navštěvovaným. Podle základních projevů lze obě onemocnění rozeznat, nejlépe to však vědí právě odborníci. V některých případech může muž dokonce trpět oběma onemocněními najednou, a hyperaktivní močový měchýř může být právě důsledkem neléčeného zvětšení prostaty. Diagnóza proto jednoznačně patří do rukou lékaře, který také zvolí nejlepší způsob léčby.

Březnový sběr a využití léčivých bylin
Jaro otevírá náruč nejen zamilovaným, ale nabízí i možnosti zlepšení zdraví pomocí právě „probuzených“ či ještě „dospávajících“ léčivých rostlin. Jelikož každého trápí něco jiného, ​​nabízíme výběr aktuálně v březnu dostupných léčivých bylinek.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články