10.8 C
Brno
Sobota, 3 června, 2023
DomůAuto MotoZ nákladních aut zmizí páky ruční brzdy, nahradí je tlačítko

Z nákladních aut zmizí páky ruční brzdy, nahradí je tlačítko

Většina moderních kabin nákladních aut se již rozloučila s pákami manuální převodovky. Nyní přichází další rozloučení. Na řadu přišla páka ruční parkovací brzdy.

Charakteristický pohyb páky doprovázený zvukem vypuštěného vzduchu se začne stávat historií v letech 2024 a 2026. Od prvního z těchto dat se elektronicky řízené parkovací brzdy se systémem automatického zapínání stanou povinnou výbavou všech nově představených modelů nákladních vozidel. Od roku 2026 bude povinnou výbavou každého nově vyrobeného nákladního vozidla bez ohledu na datum uvedení daného modelu na trh.

Důležitý je zejména zmíněný systém automatického zastavení, který se aktivuje po zastavení vozidla a zařazení neutrálu. Právě na to mnoho řidičů zapomínalo. To je přímý důvod, proč Evropská komise zavádí tato pravidla. Všechno se zrodilo na žádost Německa, které sečetlo počet incidentů s pomalu se rozjíždějícími kamiony. V letech 2011-2018 jich bylo spolu „až“ 65, ale co je tragičtější, evidováno bylo 25 úmrtí. Mezi mrtvými byl minimálně jeden kamionista. Faktem je, že mnozí výrobci již takovou výbavu nabízejí, i když často zůstává jako opce. Je také mnoho řidičů, kterým se toto řešení nelíbí, ba dokonce ho považují za nebezpečné, a to z několika důvodů. Existuje například argument, že použití klasické páky je mnohem jednodušší vizuálně zkontrolovat.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články