10.2 C
Brno
Sobota, 3 června, 2023
DomůSportPutin je druhý Hitler. A Tymoščuk? Prašivý pes, tvrdí ukrajinský fotbalista

Putin je druhý Hitler. A Tymoščuk? Prašivý pes, tvrdí ukrajinský fotbalista

Pokud bude mít možnost, chytne zbraň. Za svou zemi je ochoten zemřít.

Je odchovancem Dynama Kyjev, ale převážnou část kariéry strávil na Slovensku. OLEKSIJ MILJUTIN (26) oblékal dresy Sabinova, Lipian či Kežmarku.

Nejvyšší soutěž hrál v Tatranu Prešov, za který nastoupil ve dvanácti ligových utkáních.

Pro pandemii koronaviru však odešel domů na Ukrajinu, kde působil v klubech FC Chayka Vyshgoroda a FC Kalynivka.

Aktuálně je na hostování v OFK Baník Lehota pod Vtáčnikem, ale na fotbal momentálně nemyslí. Rodáka z Kyjeva trápí válka, která vypukla v jeho rodné zemi.

Bojí se o blízké. Máma má zbraň, umí střílet, tvrdí Ukrajinec z Fiľakova
Jak prožíváte současnou situaci?

Je to něco strašného. Týden jsem nespal, sleduji jen zprávy a čekám na telefonáty. Moje rodina a přátelé zůstali v Kyjevě. Mám o nich velký strach.

První bytovka, na kterou Rusové zaútočili, je hned naproti mé škole. Necelý kilometr od výbuchu bývají moji rodiče. Maminka mi říkala, že nad jejich hlavami letěla raketa. Je to něco hrozného. Vyrůstal jsem tam a dnes můj domov ničí.

Všude kolem se střílí, mnoho míst už Rusové obsadili. Kyjev zatím ne. Věřím, že se jim to nepodaří.

Již více než milion Ukrajinců opustilo svou zemi. Neuvažujete, že by rodina přišla za vámi na Slovensko?

Není to možné. Mám nemocnou starou babičku, o kterou pečuje otec. Mamka žije se sestrou, jejíž muže a syna by pro mobilizaci nepustili přes hranice. A bez nich neodejde.

Můj bratr se švagrem a synem kontrolují ulice se zbraní v ruce. Každý den jim hrozí nebezpečí. A ne jen z ruské strany.

Ne jen z ruské?

Rusové naverbovali Ukrajince, kteří útočí na civilisty bez zbraně. Jsou to bezcitné zvěře, které nemají s lidskostí nic společného. Zradit svou zemi a ještě střílet po vlastních, obyčejných lidech? Takové není třeba dávat do basy, ale rovnou zabít.

Jak Rusové verbují Ukrajince?

Do zprávy přijde nabídka práce. Aby se za velmi dobré peníze prodaly Rusku. Některé hyeny to bohužel vezmou.

Drželi jste už v ruce zbraň?

Nikdy. Ale pokud bude třeba, chytím. Všechno se dá naučit. Jsem připraven bojovat za svou zemi. Srdcem a tvrdostí. Když padnu, padnu. Bude to pro svou rodinu, přátele a ve svém státě. Zemřu jako svobodný člověk.

Naznačujete, že byste šli do války?

Pokud bude třeba, ano. Zatím však takové, co nikdy nedrželi zbraň, nepotřebují. Problém je s neprůstřelnými vestami a přilbami. Zbraní je dost, ale tyto věci chybí.

Osobně jsem byl v obchodech v Bratislavě, ale všechno je vyprodáno. Nesehnal jsem nic.

Rusové napadli Ukrajinu, vypukla válka. Jak si vzpomínáte na osudové ráno?

První myšlenky byly, že musím utíkat domů za rodinou. Když jsem však uviděl, že nikdo tam nejede a po všech městech chodí tanky, zůstal jsem na Slovensku.

Prožíval jsem to těžko, bylo to hrozné. Bezmocnost, nervozita, trápení.

Čekali jste, že situace dospěje až k válce?

Nikdo to nečekal. Bylo to obrovské překvapení pro celý svět. A hlavně nás Ukrajinců. V půl páté, když všichni spali, přišel podlý útok. Rusové začali ničit bytovky, silnice a kulturní památky.

Bylo to přesně, jako když Hitler napadl Polsko. Putin je druhý Hitler. Je to psychopat, kterého nezastaví nic. Proto je třeba ho zabít. Protože on se nezastaví před ničím.

Když padne Ukrajina, půdě dál. Slovensko bude první v pořadí, protože je nejblíže. Bojím se, aby nezačala třetí světová válka.

Rusku se kromě Běloruska všichni otočili zády. Putin tak nemá co ztratit. Ostatní země se musí spojit a zastavit jej. Čím déle budou čekat, tím více nevinných lidí zemře.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články